Filosofie kintsugi úzce souvisí s myšlenkou wabi-sabi, která oslavuje krásu nedokonalosti a pomíjivosti. Historie kintsugi sahá až do 15. století, kdy se lidé snažili najít možnosti, jak prodloužit život poškozeným užitným nádobám. Tímto uměním zároveň toužili vzdát poctu umělcům a řemeslníkům, kteří keramické a porcelánové nádoby vytvořili.
Kintsugi vnímáme jako metaforu pro odolnost a osobní růst, protože proces opravy rozbitých předmětů vyžaduje trpělivost, zručnost a ocenění krásy nedokonalosti. Můžete ji vnímat i jako možnost ekologické udržitelnosti a způsobu, jak snížit odpad.
Kintsugi jako umělecká metoda je dlouhý proces, často oprava jednoho předmětu trvá i několik měsíců. Umělec nejprve všechny střepy očistí, dlouho je brousí a velmi pomalu lepí tak, aby byl výsledek perfektní. Proto berte náš návod jen jako vzdálenou nápodobu. Pokud by se vám však technika zalíbila, zaměřte se na zahraniční zdroje – některé z nich dáme na konec článku.
Sety na kintsugi můžete zakoupit v některých zahraničíních e-shopech, ale my jsme pro vás připravili návod, jak si takovou sadu dát dohromady z věcí, které koupíte v hobbymarketech a výtvarných potřebách.
Potřeby
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.