Správně zvolená teambuildingová hra zaujme a pobaví. Tím ale její přínos zdaleka nekončí. Pravidelné týmové aktivity představují skvělý způsob, jak podpořit harmonickou, efektivní a produktivní spolupráci celého kolektivu.
Nejčastěji se jedná o zábavné a motivační hry, které pomáhají budovat dovednosti, jako je řešení problémů, plánování, komunikace, ale i důvěra. Inspirujte se následujícími tipy na teambuildingové hry, které kolegy pobaví, stmelí a zároveň je něco přiučí.
Díky teambuildingovým aktivitám vylepšíte komunikaci napříč firemním kolektivem.
Hráči vytvoří kruh, zavřou oči, a na povel vloží levou ruku dovnitř kruhu, snaží se chytit ruku někoho v kole. Poté provedou stejný postup s pravou rukou. Když otevřou oči, zjistí, že jsou záhadně propleteni. Druhá fáze spočívá v rozplétání lidského uzlu bez rozpojení rukou, kde mohou libovolně otáčet, skákat a přenášet hráče, avšak nesmí rozpojit ruce.
Začněte tím, že všem členům týmu rozdáte kartičky. Požádejte je, aby na kartu napsali jméno slavné osoby, pohádkové postavy nebo zvířete. Nechte zaměstnance, aby si vyměnili karty, aniž by se na ně dívali, a přilepte si je na čelo. Poté budou klást otázky, aby získali vodítka, která jim pomohou uhodnout jméno na kartě. Hru „Kdo jsem?" si můžete zakoupit i u nás na Bonami.
Umístěte náhodné překážky venku nebo ve větší místnosti a určete jedno místo jako cílovou čáru. Vytvořte skupiny, z nichž jeden hráč bude se zavázanýma očima a dva nebo tři další členové budou jeho navigátoři. Ti musí pomocí hlasových povelů vést „slepého” spoluhráče kolem překážek do cíle. Rychlejší vyhrává!
Teambuildingová hra: Kdo jsem?
Při této hře si užijete spoustu zábavy!
Rozdělte skupinu do týmů a nebo soutěžte jako jednotlivci. Sestavte si průběžný plán, kdo bude kvíz vést a zvolte si téma a nebo použijte kvízy, které najdete například na internetu. Tým s nejvyšším počtem správných odpovědí vyhrává.
Seskupte své zaměstnance do týmů po třech až pěti lidech. Každému týmu podejte krabici s nejrůznějšími věcmi (houba na mytí nádobí, brčka, lepící páska, balónky nebo rulička od toaletního papíru) a nevařeným vejcem. Týmy si musí z poskytnutých materiálů postavit ochranný přenosný prostředek na vejce. Po zhotovení určete výšku, ze které vejce pustíte volným pádem. Vyhrává tým, jehož vejce dopadlo na zem neporušené.
Úniková hra je skvělým způsobem, jak prověřit schopnost týmu spolupracovat a řešit hádanky. Tým je zavřen v místnosti s určitým úkolem nebo hádankou, kterou musí vyřešit, aby se dostal ven. Tato hra vyžaduje analytické myšlení, týmovou spolupráci a kreativitu. Návodů na únikovku najdete na internetu celou řadu.
Únikovku si můžete zahrát i venku.
Do teambuildingových her zahrňte fyzické i odpočinkové aktivity.
Postavte si venkovní nebo vnitřní překážkovou dráhu s různými výzvami, jako je podlézání pod lany, lezení po stěnách, proběhnutí pneumatikami, přeskok vody apod. Každý tým běží společně za ruce a musí spolupracovat na dokončení celé dráhy, vzájemně si pomáhat se stabilitou, překonávat překážky a dokončit trasu jako soudržný celek. Pokud cestu nezvládne jeden, nezvládne ji celý tým.
Posaďte se do kruhu a začněte vyprávět příběh, ke kterému na začátku stanovíte pouze jeho konec. Může to být cokoliv. Závěr příběhu může například znít: „A pak spadl na zem.“ Příběh vyprávějte postupně dokola, každý účastník může přispět maximálně dvěma větami.
Spoluhráči jsou v této hře svázáni za zápěstí a požádáni o dokončení řady úkolů. Mohou dostat zadání jako zabalit dárek, nalít sklenici vody nebo poskládat stavbu lega. Přidejte časový limit, aby byla výzva ještě obtížnější.
Základem úspěšného teambuildingu je vyjetí mimo pracovní prostředí.
A nezapomeňte ke hrám připravit dobré občerstvení.
Pokud hledáte neotřelý způsob, jak posílit týmovou spolupráci, pak je pro vás tato teambuildingová hra přesně to pravé. Treasure Hunt je GPS hra, při které se týmy vydávají na cestu, kde musí spolupracovat, aby překonali nástrahy a postupně našli všechny skryté poklady.
Vytvořte seznam emotikonů, které mají popsat příběh, situaci z vašeho pracoviště, název pozice apod. Rozdělte tým do menších skupin a každá skupina musí poznat, co dané emotikony vyjadřují. Tato hra podporuje kreativitu, týmovou práci a samozřejmě odhaluje, jak jsou jednotliví účastníci všímaví.
Jenga je hra stavění věže z dřevěných bloků uspořádáním tří bloků v každé řadě, přičemž řady se střídají ve směru. Cílem této hry je odstranit dřevěné bloky ze spodních pater a vytvořit nové řady nahoře. Cílem členů týmu je úspěšně rozbalit a skládat bloky, aniž by se zbytek věže rozpadl. Tým, Tým, kterému se věž zbortí, prohraje.
Jedná se o hru, která vyžaduje, aby celý tým velmi pečlivě přemýšlel a sjednotil se a také efektivně komunikoval.
Při hře Jenga si kolegové procvičí komunikaci.
Zahrát si můžete i deskové hry.
Uspořádejte turnaj ve stolním fotbálku. Nechte své kolegy, aby si vytvořili dvojice, nebo je nechte své spoluhráče vylosovat z klobouku a pusťte se do boje.
Někdy je třeba se jednoduše věnovat i běžnějším aktivitám na spojení týmu. Nachystejte občerstvení a podívejte se na oblíbenou komedii nebo seriál. Vyberte 3 až 5 titulů a nechte kolegy, ať si odhlasují favorita.
Uspořádejte turnaj ve stolním fotbálku...
a pro ty méně aktivní klidně filmovou noc.
Shromážděte všechny členy svého týmu do kruhu a požádejte je, aby se střídali ve vyprávění tří informací o sobě. Jedna z informací však musí být lež. Kolegové pak musí uhodnout, která z věcí je nepravdivá. Zjistíte zajímavé věci o svých spolupracovnicích.
Rozdělte tým do dvojic a poskytněte každé dvojici obrázek. Jeden člen týmu popisuje obrázek, aniž by prozradil, co je na něm zobrazené, zatímco druhý člen se ho snaží nakreslit na základě popisu. Dvojice při tomto úkolu musí prokázat efektivní komunikaci a vyjadřovací schopnosti.
Všechno, co potřebujete, je napsat jméno každého zaměstnance na kus papíru a přeložit ho. Papíry vložte třeba do klobouku nebo do krabice, zamíchejte je a nechte kolegy, ať si jedno jméno vylosují. Jejich úkolem je koupit vánoční dárek pro osobu, jejíž jméno si vytáhli. Je samozřejmé, že nesmí jméno prozradit. V den rozdávání každý zaměstnanec otevře svůj dárek a uhádne svého ,,tajného Santu“.
O Vánocích si můžete zahrát na tajného Santu.
Teambuildingové aktivity mají často za cíl posílit týmového ducha, vytvořit pozitivní pracovní prostředí a zvýšit motivaci členů týmu. Pravidelný teambuilding navíc:
Základem úspěšného teambuildingu je trávení společného času mimo pracovní prostředí, aby se zaměstnanci odpoutali od práce. Odtržení od běžného prostoru je důležité, protože mozek se nesoustředí na povinnosti, které má s pracovištěm spojené.
Aktivity by měly být zábavné a zároveň musí rozvíjet dovednosti jednotlivých členů týmu. Nejlépe nad rámec jejich pracovní rutiny. Rozdělte teambuilding na dvě části, pracovní a nepracovní. Poskládejte program z povinných záležitostí a zábavy, dejte ale zároveň prostor na pouhé posezení a popovídání.
Nebojte se zapojit i ostatní kolegy do pořádání. Získají tak pocit, že jsou součástí, a daleko radši se vám pak do aktivit zapojí. Není totiž nic horšího, než když je účast na teambuildingu striktně povinná a zaměstnanci jsou tlačeni k plnění aktivit.
Při sestavování plánu myslete na střídání fyzických i kreativních aktivit a ideální je, když tato část není nutná pro absolvování teambuildingu. Lidé se tak pořád cítit součástí týmu, ale nikdo je do ničeho nenutí.