Včera koupená rajčata jsou dnes na vyhození? A proč je ten chleba po dvou dnech tvrdý jako kámen? Také vás štve, kolik jídla doma vyhodíte? Nejste jediní. Podle údajů z roku 2021* přibližně 56 kilogramů potravin na osobu ročně skončí v odpadu, přičemž většina tohoto odpadu pochází z domácností.
Pojďte to spolu s námi změnit a zjistěte, jak správně skladovat potraviny v lednici a objevte praktické tipy a vychytávky, díky nimž prodloužíte čerstvost pečiva, ovoce, zeleniny nebo třeba bylinek. Jak se už lidově říká: Poděkuje vám nejen planeta, ale i vaše peněženka.
Jak skladovat potraviny správně? Trik tkví mimo jiné ve správně zvolených obalech.
Jak skladovat potraviny v lednici, aby vydržely co nejdéle čerstvé a chutné? Hodit se vám budou organizéry do lednice a potravinové krabičky. Pamatujte, že každá polička a zásuvka v lednici má svůj účel a je vhodná pro jiný typ potravin.
Jablka a hrušky skladujte v lednici odděleně od ostatního ovoce a zeleniny. Uvolňují totiž ethylen, který urychluje zrání jiných plodin.
Listovou zeleninu uložte do perforovaných plastových sáčků nebo skleněných nádob s papírovými utěrkami, aby se zabránilo kondenzaci a rychlému zkažení.
Vajíčka skladujte v původním obalu nebo v uzavřené nádobě. Uložte je na prostřední nebo spodní polici špičkou dolů. Žloutek tak zůstane v ideální poloze uprostřed, nezačne klesat bílkem dolů a kazit se.
Syrové maso skladujte v uzavřených nádobách a umístěte je na spodní police. Umístěte pod něj absorpční podložky, které zachytí tekutiny a zabrání růstu bakterií.
Ryby umístěte do mělké nádoby a zasypte ledem. Ten měňte ideálně každý den, aby ryby zůstaly co nejdéle čerstvé.
Mléčné výrobky skladujte na horní poličce, kde je teplota stabilní. Tvrdý sýr uchovávejte pod poklopem nebo ve voskovaném papíru. Ve fólii by rychle zplesnivěl. Neotevřený jogurt nechte v původním obalu. Otevřený přelijte do skleněné nebo plastové nádoby s pevným víčkem, aby do sebe nenatahoval bakterie.
Čerstvé bylinky zabalte do vlhké papírové utěrky a vložte do plastového sáčku v lednici.
Houby skladujte v lednici v maximálně dvou vrstvách v prodyšné nádobě v lednici. Před uložením do lednice je nemyjte, aby nedošlo k jejich zapaření.
Zbytky jídel a otevřené konzervy uchovávejte v uzavřených nádobách na středních poličkách.
Celý meloun můžete skladovat při pokojové teplotě, pokud ho plánujete sníst během 1-2 týdnů. V lednici jeho trvanlivost prodloužíte na 2 až 3 týdny. Nakrájený meloun skladujte v lednici rovnou ve vzduchotěsné nádobě nebo dobře zabalený v plastové fólii.
Máslo nechte do otevření v jeho původním obalu. Rozbalené máslo dejte do máslenky nebo ho zabalte do alobalu a vložte do vzduchotěsné nádoby.
Bonami tip: V lednici můžete skladovat také sušené ovoce a ořechy, chcete-li prodloužit jejich čerstvost. Obojí skladujte ve vzduchotěsném obalu, ať předejdete absorbování vlhkosti a pachů z ostatních potravin. Skvěle poslouží plastové nebo skleněné nádoby s těsně přiléhajícími víčky, nebo zipové sáčky.
Jedním ze základních kroků, jak skladovat potraviny, je pořízení vhodných krabiček a dóz.
Správné skladování potravin má smysl. Prodlouží jejich čerstvost a uchová skvělou chuť.
Mrazák je pro skladování potravin, které hned nesníte, ideálním místem. Důležité je všechny pokrmy dobře zabalit, aby nedošlo k jejich kontaminaci. Níže najdete několik tipů, jak skladovat potraviny v mrazáku správně a bezpečně.
Polévky, vývary a omáčky zamrazujte ve formách na ledové kostky nebo menších nádobách. Po zmrazení je můžete přendat do mrazicích pytlů, což šetří místo.
Maso a ryby důkladně zabalte do fólie nebo vakuových sáčků, abyste minimalizovali riziko spálení mrazem a kontaminace.
Ovoce uložené v mrazáku oceníte na přípravu smoothies. Vyberte však zralé, nikoliv přezrálé ovoce. Na zmrazení se hodí bobulovité ovoce jako jahody, maliny, borůvky a ostružiny, ale také ananas, mango a papája. Broskve a meruňky je vhodné před zmrazením blanšírovat.
Chléb a další pečivo zmrazujte co nejdříve po koupi nebo upečení, aby si zachovaly čerstvost. Před zmrazením je můžete nakrájet na plátky pro snadnější použití.
Bylinky můžete nasekat a zamrazit ve formách na led s trochou vody nebo oleje.
Bonami tip: Zeleninu před zmrazením blanšírujte. Zastavíte enzymy způsobující ztrátu barvy, chuti a textury. Zeleninu krátce ponořte do vroucí vody a poté ihned ochlaďte ve studené vodě.
Některé druhy ovoce a zeleniny před zmrazením blanšírujte.
Zachovají si tak skvělou chuť, barvu i texturu.
Skladování potravin ve spíži se může zdát jako oříšek. Přece jen se v ní nachází rozličné druhy potravin a každá z nich má trochu jiná pravidla. Pravdou ale je, že skladovat potraviny ve spíži není nijak těžké. Hodit se vám bude co nejvíce dóz, plastových i skleněných, ale je důležité, aby dobře těsnily kvůli případným škůdcům.
Brambory, cibuli a česnek uchovávejte na tmavém, chladném a suchém místě. Nikdy je neskladujte společně, protože cibule způsobuje klíčení brambor.
Banány skladujte spíše ve spíži než v lednici. Chcete-li zpomalit jejich zrání, banány oddělte od trsu a stopky obalte fólií. Držte je dál od jablek, hrušek a cibule, protože urychlují zrání.
Suché a sypké potraviny, oříšky a sušené ovoce uchovávejte v uzavřených nádobách nebo sáčcích, aby byly chráněny před vlhkostí a škůdci. Mouku držte dál od přímého slunečního světla, aby nedošlo ke žluknutí.
Pečivo skladujte v chlebníku nebo v pytlíku na chléb, aby zůstalo čerstvé déle.
Olej a ocet skladujte na tmavém a chladném místě, dál od okna, aby se prodloužila jejich trvanlivost a zachovala chuť.
Koření a bylinky uchovávejte ve skleněných nebo plastových dózách, aby si udržely aroma a chuť co nejdéle.
Konzervy skladujte na suchém a chladném místě. Pravidelně kontrolujte data spotřeby a vyřazujte prošlé konzervy.
Jak skladovat potraviny ve spíži? Základem je dostatek dóz, krabiček a kořenek.
Koření a bylinky uchovávejte ve skleněných nebo plastových dózách.
Cibuli vždy skladujte zvlášť. Urychluje totiž klíčení brambor.