Bonami Days až -50 % | Prodlouženo →
100 Kč pro vásRegistracePřihlášeníKošíkMenu

Proč se v létě potit? Inspirujte se 25+ tipy, jak ochladit byt

Horké letní dny jsou pro mnohé z nás k nevydržení. Vzduch je těžký, potíme se, nemůžeme spát. V těchto teplotách je důležité ochladit nejen sebe, ale i byt, ve kterém žijeme, kde dokáže teplota vyšplhat až přes 30 °C.

Připravte se na toto období a přečtěte si naše tipy, jak efektivně ochladit byt i bez klimatizace.

Pokud se vám nechce investovat do klimatizace, vyzkoušejte kvalitní ventilátor do bytu.

12 tipů, jak ochladit byt bez klimatizace

Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během léta k nevydržení? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Inspirujte se následujícími triky, jak ochladit byt v paneláku, i bez použití klimatizace či ventilátoru.

Větrejte v noci nebo brzy ráno: Otevřete okna na opačných stranách bytu a vytvořte průvan.

Přes den okna zatemněte: Odepřete přístup slunci pomocí závěsů a nechte okna zavřená.

Hliník drží teplo: Ve dne hliníkové žaluzie zatáhněte, v noci vytáhněte nahoru.

Omezte používání elektrických spotřebičů: Počítače, televize a osvětlení vyzařují teplo. Zkuste je nepoužívat tak často nebo je vypínat, když nejsou potřeba.

Omezte vaření a pečení: V horku dejte přednost studené kuchyni a rychlým receptům. Vyhněte se zapínání trouby a zdlouhavému zavařování.

Vyměňte hřejivé látky za lehké: Zvolte například lněné závěsy, chladivé saténové povlečení a bavlněné prostěradlo.

Odstraňte koberce a choďte bosky: Kusové koberce nebo umělé kožešinky na léto schovejte. Drží nejen teplo, ale také prach.

Spěte dole: Teplý vzduch se drží u stropu. Pokud máte v bytě udělané spací patro, přestěhujte na léto postel dolů.

Namočte závěsy do studené vody: Mokré závěsy výborně snižují teplotu vzduchu a zvyšují vlhkost v místnosti. Závěsy nezapomeňte pořádně vyždímat a naskládat pod ně staré ručníky proti kapající vodě. Na zvlhčení závěsů můžete využít i rozprašovač na květiny.

Rozvěste vlhké ručníky po místnosti: Pokud je vedro nesnesitelné, namočte ručníky do studené vody a vyvěste je například na sušák do místnosti nebo na dveře.

Nainstalujte na okna protisluneční fólie: Nepropustí teplo dovnitř místnosti, ale odráží ho směrem ven. Vyrábí se ve variantě pro exteriér i interiér.

Využijte paravány: Před velké prosklené dveře na balkon nebo zahradu umístěte paraván, který zabrání proniknutí slunečních paprsků do místnosti a zároveň poslouží jako jako elegantní dělící prvek.

V létě vsaďte na chladivé materiály, jako je len nebo satén.

Pokojové rostliny v interiéru vytvoří příjemnější klima.

Jak ochladit byt pomocí ledu

Pokud jste si teplo do vašeho domova přece jen pustili, asi se ptáte na otázku, jak rychle ochladit vzduch v místnostech. V takovém okamžiku vám bude praktickým pomocníkem obyčejný led. Stačí ho hodit do sklenic a misek a rozmístit je po místnosti. Když navíc umístíte led před ventilátor, chladný vzduch vznikající kolem ledových kostek, budete rozhánět po místnosti.

V kuchyni a v koupelně si můžete pomoci tím, že necháte stát zhruba centimetr ledové vody ve dřezu a ve vaně. Voda se bude teplem vypařovat a zvlhčovat místnost a tím dojde tak k pocitovému ochlazení místnosti.

Nejlepší způsoby, jak ochladit místnost


Mobilní klimatizace je nejefektivnější

Pokud vám nic z předchozích tipů nepomáhá, je nejspíš nutné trochu zainvestovat a pořídit si mobilní klimatizaci. Tu stačí jen postavit do místnosti, vyvést z okna hadici, která bude z místnosti odvádět teplý vzduch, a zapojit ji do elektřiny.

Jak ochladit byt s pomocí ventilátoru

Pokud se vám nechce investovat do klimatizace, zkuste kvalitní ventilátor do bytu. Nejenže teplý vzduch rozvíří, ale také ho ochladí.

Větráky ale nenechávejte proudit směrem k obličeji nebo krku. Chladný vzduch může způsobit ofouknutí, pálení očí, pleti i záněty dutin. Ideální je nasměrovat ventilátor proti stěně či nábytku, kde se proud vzduchu „rozbije”. Myslete také na to, že ventilátor víří vzduch. Pokud jste alergici, není pro vás toto řešení vhodné.

Ochlazovače vzduchu

Podobně jako klimatizace fungují i ochlazovače vzduchu. Na rozdíl od nich ale zvlhčují prostředí. Dá se používat i v zimním období, kdy většina bytů trpí na přesušený vzduch vlivem topení.

Nezapomeňte vhodně zastínit i balkon, aby slunce nepražilo do oken.

Větráky nenechávejte proudit směrem k hlavě, abyste nenastydli.

Jak se ochladit v horku

Dbejte na pitný režim: Vyhněte se sladkým minerálkám, šťávám či limonádám a pijte čistou vodu. Pokud nejste zrovna milovníci obyčejné vody, nechte v konvici vylouhovat plátky citrónu, okurky, čerstvou mátu, bazalku, bezové květy nebo třeba maliny.

Jeďte se vykoupat: Vyrazte k bazénu, rybníku, lomu nebo přehradě. Pokud nemáte k dispozici takové vodní plochy nebo nemáte na relax čas, postačí vám sprcha vlažnou vodou.

Jezte lehká jídla: Vyměňte horká těžká jídla za zeleninové saláty, polévkové krémy nebo jídla z grilu.

Dejte si studený obklad: Skvělé jsou například relaxační gelové brýle. Strčte je do mrazáku, a zhruba po hodině si z nich udělejte čelenku. Úleva se dostaví ihned. Jako mokrý obklad můžete použít šátek nebo kapesník namočený ve studené vodě, který před použitím řádně vyždímáte.

Vychlaďte pyžamo v mrazáku: Když se vám nedaří v horku usnout, vložte před spaním do mrazáku pyžamo. Bude vás příjemně chladit v době usínání. Přikryjte se pouze slabou dekou či prostěradlem.

V létě jezte lehká jídla, jako třeba zeleninové saláty nebo smoothie.

Pokud je v bytě k nevydržení, vyrazte se osvěžit k vodě.

Jak si vyrobit domácí klimatizaci za pár korun

Nevíte už, jak se doma ochladit, ale na klimatizaci za desítky tisíc nemáte potřebné finance? Vyrobte si ji za pár korun doma.

Budete potřebovat:

  • 5 dvoulitrových PET lahví se zmrzlou vodou
  • větráček
  • plastové koleno o průměru cca 10 cm s úhlem 90 °
  • polyesterovou krabici na 5 PET lahví
  • řezací nůž

Jak na to?

Do víka polyesterové krabice vyřízněte dva otvory v protilehlých rozích, aby mohl vzduch proudit celou krabicí. Poté dejte do krabice lahve naplněné ledem. Nyní do jednoho otvoru umístěte ventilátor, který bude teplý vzduch z místnosti vhánět do krabice. Do druhého pak zasuňte plastové koleno.

Šňůru od ventilátoru už jen zastrčte do elektrické zásuvky a vychutnávejte si studený vzduch, který vám z klimatizace proudí. Led v PET láhvích vydrží asi čtyři hodiny. Včas si proto dejte namrazit další.

Časté otázky

Jak správně větrat v létě?

V letních měsících si chceme do interiéru vpustit čerstvý vzduch, ale zároveň ho i ochladit. Větrejte tedy v noci nebo brzy ráno, kdy je venku chladněji. Otevřete okna v protilehlých místnostech, aby se vytvořil průvan. Pokud si otevřete okna během dne, bude vám dovnitř proudit horký vzduch a místnost bude ještě více přehřátá. Proti přehřívání místnosti vám mohou pomoci zatažené zatemňovací závěsy nebo žaluzie.

Jak ochladit domácí mazlíčky?

Jedním z efektivních způsobů, jak se mohou domácí mazlíčci ochladit, je obyčejná dlažba, například v koupelně. Nechte dveře otevřené, ať se pes či kočka mohou podle potřeby ochladit.

Pořiďte speciální chladící podložky

Chladící podložky pomáhají s udržením teplotního komfortu a podle toho, jak velkého psa či jiné zvíře máte, můžete vybrat vhodnou velikost. Pozor dávejte na to, aby zvíře chladící podložku nekousalo, ať nedojde k uvolnění chladivé tekutiny.

Zmražená láhev s vodou

Jako rychlý a levný způsob, jak vytvořit improvizovanou klimatizaci pro domácího mazlíčka, může fungovat zmražená láhev s vodou. Tu zabalte do tenké utěrky a umístěte do pelíšku, aby se zvíře mohlo v případě potřeby ochladit.

Jaké je dlouhodobé řešení ochlazení domu či bytu?

Klimatizaci řešte už při stavbě domu. Od horka vám výrazně pomůže kvalitní tepelná izolace vnějšího pláště a také střechy. Pomoci mohou i termoizolační nátěry fasády anebo vhodná střešní krytina.

Nejvíce tepla prochází přes skleněné plochy. Dbejte tedy na to, aby jižní strana, kam slunce svítí nejdelší dobu, byla před náporem horka chráněná. Zasaďte strom, postavte stříšku nad terasou, aby přes poledne kryla francouzská okna. Řešením jsou i nejrůznější skládací markýzy.

Pokud víte, že v letních měsících využijete klimatizaci, naplánujete ji už při stavbě domu. Využít tak můžete té nejúčinnější, která má vývody zabudované přímo do zdi. Nebudete tak muset řešit vývody horkého vzduchu pomocí hadice vedoucí oknem.